Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Bohem zapomenutá Lalibela

V severní části Etiopie se nachází jedno z nejposvátnějších míst této africké země - Lalibela. Byla původně vystavěna jakožto náhrada za Jeruzalém, který byl v té době dobyt muslimy. Dnes je významným poutním místem pro etiopské ortodoxní křesťany a známá je především díky 13 unikátním skalním chrámům, které jsou v současnosti pod ochranou UNESCO.

Lalibela leží v horách v severoetiopském regionu Amhara, asi 350 kilometrů od metropole Addis Abeby. Toto dnes téměř 15 tisícové město bylo založeno pod názvem Roha jako náhrada za zničený Jeruzalém. Ve 12. století již byla Roha královským městem dynastie Zagwe. Toto období, kdy království vládl král Lalibela, je považováno za zlatý věk města. Proto bylo město Roha nakonec po smrti krále po něm přejmenováno. Královo jméno Lalibela znamená údajně “Ten, jehož vládcovské postavení uznávají včely” - poté, co se narodil se totiž v blízkosti jeho kolébky objevil roj včel.

Během 12. a 13. století bylo v Lalibele vystavěno několik kostelů a dalších staveb, které nesou zajímavé názvy, jako Řeka Jordán, Adamův hrob či Boží muka, což jen potvrzuje teorii, že Lalibela měla nahradit svaté město Jeruzalém. Vzhledem k tomu, že se od sebe jednotlivé kostely architektonicky dosti liší, vědci se domnívají, že musely vzniknout ve větším časovém rozpětí, než jen za období vlády krále Lalibely.

Kostely ukryté ve skalách

Dodnes najdeme v Lalibele celkem 13 kamenných kostelů, které byly vystavěny poměrně blízko u sebe. Na pohled je nejzajímavější kostel svatého Jiří, který byl vytesán ze skály. Ovšem ne z jejího boku, jak bylo běžné, ale z jejího vrcholu. Je tedy zasazen do terénu tak, že se jeho střecha nachází v úrovni země. Pokud se tedy chcete ke kostelu dostat, musíte vyšplhat na vrchol skály a teprve odtud spatříte pod sebou křížový tvar kostela. Ostatní kostely už takto impozantní přístup nemají - po cestě se dostanete přímo k jejich vchodům.

Lalibela
Foto: kostel sv. Jiří

Největším lalibelským kostelem je Medhane Alem (Spasitel světa), jehož hlavní loď dosahuje úctyhodných rozměrů 33 x 23 metrů. Kamennou střechu uvnitř kostela podpírají vytesané kamenné sloupy. Kostel Medhane Alem spíše než etiopské kostely připomíná kostely řecké. Ve všech kostelech v Lalibele si můžete prohlédnout svaté obrázky, někde nechybí ani bohatě zdobené schránky připomínající oltáře. Uvnitř těchto schránek jsou dřevěné či kamenné symboly představující Mojžíšovy desky s desaterem.

Kde odpočívá král

Pravděpodobně nejzdobnější je kostel Meskel, v jehož interiéru si můžete prohlédnout bohatě malovaný strop. Většina zdejších kostelů obsahuje pouze vytesané reliéfy, jinak jsou spíše strohé a bez výzdoby. Velké úctě se těší kostel Golgotha, v němž byl pochován sám král Lalibela. Tato stavba tak patří mezi nejsvatější místa Lalibely a přístup do ní je povolen pouze mužům.

Unikátní architektura

Každý z lalibelských kostelů je jedinečným dílem. Jistě by bylo zajímavé sledovat práci tehdejších stavitelů, kteří neměli to neměli s budováním kostelů zrovna jednoduché. Přestože tesali kostely do poměrně měkkého červeného sopečného kamene - tufu, byla jejich práce dosti náročná. Nejdříve si museli vyznačit místo, kde kostel vznikne a poté začali na čtyřech stranách sekat do skal příkopy. Tím se postupně vytvářel skalní monolit představující stavbu kostela zvnějšku. Následovalo proražení dveří dovnitř skalního monolitu a vysekání celého vnitřního prostoru, včetně oken. Zapomenuto nebylo ani na nejrůznější reliéfní výzdobu. Kdo byl autorem lalibelských kostelů není známo, podle historiků by však na výstavbu takovýchto objektů v té době bylo zapotřebí okolo 40 tisíc dělníků.

Vesnice izolovaná od světa

Lalibela dnes patří mezi nejvýznamnější poutní místa etiopské ortodoxní křesťanské církve a pro své unikátní stavby byla v roce 1978 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO. Kostely v Lalibele jsou dodnes funkční a kněží v nich střeží cenné poklady - zejména rukopisy a pak také přibližně 800 let starý Kříž krále Lalibely. Kromě kostelů je ve zdejších nádherných skalách ukryto ještě mnoho dalších budov a nechybí ani tajuplné labyrinty tunelů a chodeb. Vzhledem k tomu, že se Lalibela nachází na poměrně bohem zapomenutém místě, není zaplavena turisty. Každý, kdo ji navštíví, může si atmosféru místa vychutnat, aniž by byl rušen davy zvědavých návštěvníků. V této malé, v horách ukryté vesnici tak nenajdete žádné hotely, restaurace a zábavní centra, ale uvítají vás jen hliněné chatrče, které jsou typické pro většinu Etiopie. Zajímavá je nejen samotná Lalibela, ale také její okolí, kde se nachází například Národní park Simien, nejvyšší etiopská hora Ras Dashen, údolí Awash, jezero Tana či poloostrov Zege.

- jap -

Článek byl zobrazen 10 384 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko