Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Národní park Simien - na střeše Etiopie

V severní části Etiopie, africké zemi, která stále čeká na své objevení turisty, se rozkládá nádherný kus nedotčené přírody - Národní park Simien. Najdeme zde nejen nejvyšší horu země, ale také rozeklané horské štíty, rozsáhlá údolí a hluboké propasti. Krajina je domovem mnoha endemických druhů živočichů a rostou zde i vzácné rostliny.

Etiopský Grand Canyon

Národní park Simien rozkládající se v regionu Amhara na severu Etiopie byl založen roku 1969. Zaujímá území o rozloze 220 kilometrů čtverečních a nachází se v nadmořské výšce od 1900 až po více než 4 a půl tisíce metrů. Krajina byla po tisíciletí formována rozsáhlou erozí, která má za následek vznik téměř fantaskního pohoří plného strmých roklí, hlubokých údolí a nekonečných náhorních plošin. Jejím dílem je také vyzdvižení nejvyššího vrcholu Etiopie, 4550 metrů vysoké vyhaslé sopky Ras Dashen (údaje o výšce se liší), která leží na území parku. Často se jí přezdívá “Střecha Etiopie” a jde o čtvrtou nejvyšší horu Afriky. Od roku 1978 se tento národní park pyšní zápisem na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Národní park Simien lze považovat za jeden z přírodních pokladů Afriky.

NP Semien

Pod sněhovou peřinou

Ras Dashen je velkým lákadlem pro horolezce a dobrodruhy, kteří se mohou pokusit jej zdolat. Jako první se na vrchol hory vyšplhali dva francouzští důstojníci Ferret a Galinier v roce 1841. Jelikož jde o první zaznamenaný výstup, není vyloučeno, že někdo na vrcholu nestanul ještě mnohem dříve. O výstup na vrchol se dnes může pokusit každý trochu zdatný turista, podmínky na hoře jsou docela přijatelné. Na svazích hory se navíc vyskytují četné pastevecké osady. Jediným problémem může být řidší vzduch ve vyšších polohách, který může způsobovat bolesti hlavy, závratě a nevolnost. Trek procházející okolím Ras Dashenu, který je zakončen výstupem na vrchol, zabere přibližně 10 dní. Samotný výstup trvá cca 9 hodin.

Od 3000 metrů nad mořem se na svazích hory rozprostírají vysokohorské louky a vyskytují se skalní štíty. V nadmořské výšce 4300 metrů, kousek pod vrcholem Ras Dashenu, stojí malá pevnost, která byla v 19. století dějištěm bitvy. Ras Dashen je jediným vrcholem v Etiopii, který má v zimním období sněhovou pokrývku. V horách se však můžete vydat i na jiné, třeba méně náročné treky a výlety. Během procházek Národním parkem Simien je možné se kochat nádhernými výhledy z kolmých až převislých skalních útesů, které padají téměř kilometrovými stěnami dolů do nížiny. Zajímavá je například návštěva vesnice Ambiko, kam je možné se dostat přes čtyřtisícové sedlo po zásobovacích stezkách horských vesnic.

Království dželad

Národní park Simien svou barvou a také strukturou na první pohled připomíná mnohem slavnější americký Grand Canyon. Výhodou tohoto etiopského “modelu” je však to, že se zde nemusíte nikde mačkat s davy turistů a půvab africké přírody si tak ve většině případů vychutnáte úplně sami. Jediný, kdo vám možná bude dělat společnost jsou paviáni dželada (Theropithecus gelada), což je ohrožený druh opic, jehož posledním útočištěm je právě etiopská divočina. Paviáni dželada žijí v tlupách a dokázali se výborně adaptovat na zdejší drsné podmínky. Opice obývají místní stepi a živí se zcela výhradně rostlinou stravou, hlavně tedy trávou. Kromě těchto paviánů je Národní park Simien domovem také vzácné simienské lišky, lišky habešské, etiopské kozorožce walia, nebo horské kozy, která patří k místním endemickým druhům. Oblohu pak brázdí četné druhy dravců. Právě výskyt těchto vzácných druhů zvířat podpořil zapsání parku Simien pod ochranu UNESCO. V roce 1996 byl pak ještě zapsán na listinu ohrožených světových lokalit.

NP Semien

Seznámení s tradiční kulturou

V Národním parku Simien si na své přijdou i botanici a milovníci flóry - vyskytuje se zde totiž množství vzácných rostlinných druhů. Kromě akácií zde rostou ve velkém datlové palmy, ale největší pozornost vzbuzují zvonkovité ozdobné lobélie. Kdo se do parku Simien vydá, má jedinečnou možnost poznat život původních etiopských obyvatel. Již přes 2000 let je tato oblast domovem kmene Amhari, s jehož příslušníky se můžete při cestách parkem dostat do kontaktu. Tito lidé se živí pastevectvím a zemědělstvím, při troše štěstí budete moci navštívit jejich vesnici, nebo dokonce přespat v jejich chýši.

Turistické zázemí

Národní park Simien se rozkládá na severu Etiopie, asi 500 kilometrů severně od hlavního města Addis Abeby. Na hranicích parku leží městečko Debark, které je turistickou základnou a kde je možné si najmout průvodce, strážce či nosiče s mulami, případně si vypůjčit potřebné turistické vybavení. Je možné si zde nakoupit také nějaké jídlo, ale výběr není nijak bohatý. Další možnosti ubytování nabízí také kemp Sankaber, nebo Geech kemp. Ideální dobou pro návštěvu Simienu je období sucha, tedy měsíce od října do května.

Okolí parku

Za návštěvu v okolí Národního parku Simien stojí například historické královské město Gondar, které leží na přístupové cestě do hor. Ukrývá krásný palácový komplex, který byl v 17. století sídlem krále Fasilidase a unikátní zachovalý klášter Debre Berham Selassie, v němž jsou k vidění původní fresky. Město potěší také každého pivaře, protože se v něm vyrábí na africké poměry lahodné pivo. Byla by škoda vynechat město Aksúm (Axum), které je centrem stejnojmenného království. Leží v nadmořské výšce 2000 metrů a mezi jeho největší poklady patří monumentální stély a obří obelisky staré přibližně 3 tisíce let. K vidění jsou zde také ruiny tří královských paláců z 1. století či kostel Panny Marie. Nechal jej postavit první křesťanský etiopský císař Menelik I., syn královny ze Sáby. Kostel je údajně místem uložení Archy úmluvy.

- jap -

Článek byl zobrazen 7 186 krát.

Kontextová reklama

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Egypt | Turecko | Chorvatsko | Itálie | USA | Řecko | Rakousko